Rubrika: Archiv

Tereza Šimonová (archiv)

Terezo, můžete nám říct, čemu se aktuálně profesně věnujete?

Momentálně pracuji jako moderátorka v Radiu Max ve Vídni. Předtím jsem na částečný úvazek pracovala v Olomouci v Radiu Haná. Je to trochu hektické, ale jsem moc spokojená. Navíc jsem si ověřila, že stojí za to vystoupit ze své komfortní zóny a občas dát na instinkt.

Jste absolventkou Filozofické fakulty UP v oboru Česká filologie se zaměřením na editorskou práci a následně České filologie. Byla to z vaší dnešní perspektivy dobrá volba?

Rozhodně nelituji. Čeština mě bavila už na základní škole a baví mě stále. Je dynamická, vyvíjí se. Navíc má zajímavou historii a mnoho fascinujících teorií. Někomu připadá tento obor nudný. Možná je to pravda a já a mých pár spolužáků jsme prostě divní.

Co říkáte na sílící kritiku, která se v českém prostředí na humanitní obory snáší? Viz například výrok kardinála Duky: „Naší zkázou jsou humanitní obory, protože zcela ztratily racionální základ. Připomínají dnes to, co byl za minulého režimu marxismus-leninismus,” nebo návrh prezidenta Zemana humanitní obory zpoplatnit.

Rozhodně nesouhlasím. Je pravda, že mnoho lidí volí humanitní obory, protože neví, co jiného zvolit. Mnoho lidí jde studovat, protože se jim nechce do práce. Ale není takových studentů hodně i na ostatních oborech? Mnoho lidí podle mě podceňuje humanitní obory, protože netuší, co zahrnují. Nevědí, kde mohou humanitně vzdělaní lidé najít uplatnění, a přitom se s nimi setkávají v mnoha aspektech života. Pan kardinál by si měl uvědomit, že i jeho vzdělání je humanitní. A co se týká uplatnění? To nepovažuji za nejdůležitější, je to poměrně zastaralý přístup ke vzdělání. Vzdělání má podle mě vést ke kritickému myšlení a schopnosti se flexibilně přizpůsobit pracovnímu trhu. Studenti humanitních oborů, kteří mají zájem, to rozhodně splňují a oproti studentům jiných, často úžeji zaměřených, oborů mají širší záběr.

Opačný názorový tábor naopak tvrdí to, co jste zmínila i vy, tedy že studium humanitních oborů vede žáky ke kritickému myšlení, flexibilitě a kreativitě. Vybavilo vás studium na FF UP takovou výzbrojí?

Myslím si, že FF rozhodně splnila to, co má ve sloganu: Učíme myslet. To si ze své alma mater odnáším. Jak se kdo zařídí, jak je šikovný, jaký má potenciál a jak zužitkuje nabyté vědomosti a dovednosti, to už je individuální záležitost.

Olomoucké univerzitní prostředí je specifické vysokou koncentrací studentů, ve stotisícovém městě jich v semestru pobývá až 25.000. Jak se vám v Olomouci žilo?

Výborně. Olomouc je moje srdeční záležitost. A jelikož jsem v Olomouci skutečně žila a nedojížděla od rodičů, tak znám i letní Olomouc coby “město duchů”. Ta studentská je rozhodně zábavnější.

Co byste své alma mater vytknula? Kde spatřujete rezervy, ať už s ohledem na studium samotné, komunikaci se studenty, organizaci apod.?

Rozhodně mi zásadní problém dělala administrativa. Hlídat si termíny, vyplňovat všechny ty formuláře a včas je odevzdávat, to je pro mě mordor. Administrativní úkony by mohly být jednodušší. Příklad za všechno: nezvládla jsem si pohlídat přihlášení k obhajobě magisterské práce…


Co byste vzkázala letošním maturantům, kteří se aktuálně rozhodují, čemu se věnovat v nadcházejících pěti, šesti letech?

Vybírejte si obor podle toho, co vás bude bavit, co vám bude připadat zajímavé, pro co máte předpoklady. Za tři až pět let na výšce neskutečně vyrostete. I když se vám to teď nezdá, opravdu moc se posunete. Za tu dobu můžete mít úplně jiné priority, jiné sny a jiný pohled na svět. Pravděpodobně se už nebudete rozhodovat na základě představy o vlastní budoucnosti, kterou máte právě teď ve svých osmnácti letech.

Hlavně si vysokou užijte, je to úžasné období života. Už teď se mi stýská. A choďte na brigádu. Nikdy nevíte, co se vám bude hodit. Dovednosti všeho druhu jsou neocenitelné.

Petr Cieslar (archiv)

Petře, popište nám, čemu se aktuálně profesně věnujete.

Starám se o sociální sítě Akademie věd ČR, konkrétně o svatou trojici Facebook, Instagram a Twitter dohromady s více než 50 000 followery. Dělám příspěvky, grafiky, videa, postovací strategii, reklamy… V poslední době taky komunikaci a popularizaci vědy na sociálních sítích školím, mými workshopy prošlo už více než 100 popularizátorů vědy a (budoucích) vědců. Jinak sem tam napíšu popularizační článek do našich časopisů, dříve jsem psával o vědě, pop-kultuře a bizárech pro časopis Studenta a pro Aktuálně.cz.

 

Jste absolventem FF UP v oboru Historie, vaše diplomová práce vypráví příběh komunistické propagandy. Jak byste svou volbu studovat právě historii zpětně obhájil před kritiky a kritičkami humanitního vzdělávání? 

Předně, já jsem velmi pro humanitní a sociální obory. Proč? Občas můžete narazit na poměrně trefný výrok Francise Bacona někdy z éry raného novověku, že  „vědění je moc“. I přestože Bacon tohle pořekadlo “vymyslel” v raném novověku, kdy lidi věřili třeba v čarodějnice, platí svým způsobem dodnes. Ve 21. století by se asi měl k Baconově výroku připlácnout dovětek, že data jsou vědění, protože ve společnosti založené na informacích, ve které žijeme, jsou data klíčová. Jejich využití pak najdete jak v chytrých ledničkách, tak při tvorbě epidemiologických statistik. Zároveň jsou data novodobou ropou, kterou těžíte na sociálních sítích, webech i v chytrých autech a náramcích. Jsou motorem třeba pro kreativní online průmysl, jehož hospodářský potenciál se i díky pandemii neustále zvětšuje (počítačové hry, VRko, edukační projekty).

Na práci s daty ale potřebujete někoho, kdo je dokáže sesbírat, interpretovat a následně i smysluplně aplikovat. Možná pro někoho překvapivě je to právě studium historie, které tento způsob práce s daty pěstuje a rozvíjí.

Studium humanitních a příbuzných oborů vás totiž učí (mě naučilo velmi) pracovat s daty v podstatě ihned po nástupu na vysokou školu (ironicky bych si nadhodil, že vše začíná STAGem), dělat výzkum založený na datech a smysluplně ho pak prezentovat v bakalářce, nebo magisterce. Bez dat se prostě při studiu historie neobedejdete a bez jejich košér zpracování a interpretace už vůbec ne (doufám).

 

Co byste vzkázal současným maturantům? Mají jít za svým snem nebo uvažovat především pragmaticky? 

Nevím. Já můžu radit jen na základě svých zkušeností a ty jsou (bohudík, bohužel) nepřenositelné. Třeba historii bych si klidně ke studiu vybral znova, možná s nějakým mixem mediálních studií, IT, nebo sociologie. Co můžu doporučit, je být během studia v zápřahu, networkovat, (po)učit se z fuckupů, mít alespoň nějakou pokoru (zas ne moc) a neustále něco zkoušet.

 

Olomouc nebo Praha? Nebo obojí?

Olomouc, tedy spíše Univerzitu Palackého, zpětné vnímám jako obrovský vědecko-kreativně-vzdělávací impact hub, kde šlo (vy)tvořit úplně všechno. Když už pak na téhle univerzitě jste, dokážete z ní vydolovat strašně moc pro svůj další kariérní provoz.

Vědomosti ze studia, zkušenosti z různých projektů i ze studentských spolků uplatníte téměř kdekoliv, na UPOLu taky získáte obrovské množství kontaktů z různých vědních oborů a jako bonus pro maniaky do cestování může být široká škála zahraničních studijních pobytů. Plusem jsou i docela nízké životní náklady, jak za studia, tak i z hlediska „dospělého“ života.

Výzva přichází, když svou alma mater opustíte a chtěli byste v Olomouci zůstat. Pracovní uplatnění v hanáckém kraji je pro absolventa humanitních oborů nic moc (vlastní zkušenost, data nemám). Na druhou stranu z Prahy je to do Olomouce dvě a půl hodiny vlakem a v kontextu růstu možností práce z domova se třeba leccos změní.

Eva Lammelová (archiv)

Evo, můžete nám říct, čemu se aktuálně profesně věnujete?

Jsem dokumentaristka a publicistka. Nyní jsem na mateřské dovolené, ale stále trochu pracuji. Jednak proto, že mě to baví a chci se udržovat mentálně bdělá, a také proto, že je to specifická branže, kde je třeba být vlastně stále přítomen.
Natáčím dokumenty pro Českou televizi a Český rozhlas, ale věnuju se i nezávislým projektům. Natáčela jsem například pro Inventuru, neziskovou organizaci věnující se lidem s handicapem. Asi zatím největší úspěch jsem měla s nezávislým filmem asexuaLOVE, který jsem sama produkovala. Jsem otevřená všemu a jakékoliv práci. Dostala jsem možnost učit pár kurzů na FAMO v Písku, to mě velmi bavilo. Připravuji druhý ročník malého filmového festivalu autorského dokumentu v Litomyšli s názvem DOKU ZAHRADY.

 

Jste absolventkou FF UP v Sociologie, Andragogika, studovala jste i bakalářský program na Katedře divadelních a filmových studií. Jak byste tuto volbu zpětně obhájila před kritiky a kritičkami humanitního vzdělávání?

Filmovou a divadelní vědu jsem nakonec nedostudovala. Po obhájení bakalářské diplomové práce jsem stála před rozhodnutím natočit svůj první televizní dokument, nebo jít ke státnicím. Mám tedy pouze magisterský titul ze studia Sociologie a Andragogiky.
Kombinace filmu a sociologie je skvělá. Sociologie mě naučila kritickému myšlení, tolerantnímu a otevřenému pohledu na svět a práci s informacemi. Katedra filmu a divadla byla úžasná v tom, že mi dala možnost praxe. Takto jsem se dostala do České televize, kde už jsem zůstala.

 

Máte nějaký tip pro současné maturanty, kteří si chtějí plnit sny, ale zároveň se “něčím živit”?

Myslím, že je u nás ne úplně dobře nastavený systém praxí pro studenty vysokých škol. Když jsem byla na Erasmu v Utrechtu, poznala jsem velmi dobrý způsob, jak při vysoké škole získávat zkušenosti a nalézat si práci, které se člověk může věnovat a třeba ji i dělat po škole.
Vysoké školy v Nizozemí nabízejí praxi za kredity, studenti musí během studia absolvovat praktické stáže. Je to reciproční systém, který jsem využila i já ve svých projektech v Čechách. Byla jsem vděčná za pracovní pomoc studentů (s tím rizikem, že jsou to nezkušení, ale zato nadšení lidé) a oni získali zkušenost, kredity a dobrou praxi v CV.

Jinak bych doporučila asi to, co jsem udělala já. Po škole se věnovat tomu, co chcete dělat, bez ohledu na to, že vás to zatím neživí. Je to risk a investice, která se ve většině případů člověku vrátí.

Petr Plecháč (archiv)

Petře, můžete nám říct, čemu se aktuálně v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd věnujete?

Posledních pár let jsem se věnoval určování autorství básnických textů pomocí strojového učení. Právě o tom dokončuju knížku, která by měla vyjít někdy v zimě. S mým dlouholetým spolupracovníkem Robertem Kolárem jsme letos začali pracovat na projektu zabývajícím se kvantitativní analýzou verše generace Josefa Tomana. Vedle toho pak ještě na Univerzitě v Basileji spolupracuji na projektu zabývajícím se kvantitativní analýzou francouzsky psané poezie.

 

Díky průlomovému objevu v oblasti autorství Shakespearova díla jste v současné době na vědecké scéně tak trochu celebritou. Zažil jste s ohledem na svou budoucí akademickou kariéru nějaký formativní okamžik už na magisterských studiích v Olomouci?

Takových okamžiků, které formovaly moje budoucí odborné zaměření, bylo jistě mnoho a odehrávaly se jak na přednáškách a seminářích na filozofické fakultě, tak při dlouhých debatách s kolegy v oblíbených olomouckých hospodách.

 

Co byste vzkázal současným maturantům? Mají jít za svým snem nebo uvažovat především pragmaticky?

Neodvažuju se komukoliv radit v takhle závažných otázkách. Dovolil bych si jenom poznamenat, že dnešní kritéria nemusí být za pár let vůbec validní. Třeba aplikace neuronových sítí byla v lingvistice ještě před nedávnem doménou několika málo „podivínů“. Dneska je to oblast s neuvěřitelně širokým komerčním využitím.

Lucie Faulerová (archiv)

Lucie, čemu se aktuálně profesně věnujete?

Momentálně to mám trochu divoké. S koncem léta jsem ukončila práci na několika projektech, předně na editaci knihy Kateřiny Šedé UNES-CO aneb Divadýlko pro turisty. Pro Kateřinu Šedou pracuji dlouhodobě, je to velice pestrá práce, která vyžaduje pokaždé něco jiného. Nyní pomáhám s její monografií a přípravami na revitalizaci tzv. brněnského Bronxu, což navazuje na knihu Brnox. Průvodce brněnským Bronxem. Létem skončily i další akce, na kterých jsem se podílela organizačně. Nejvíce času mi zabírala dramaturgie doprovodného programu pro Národní galerii v zahradách Anežského kláštera. Potřebovala jsem si ale už trochu odpočinout od organizačních věcí, abych měla čas a mentální kapacitu na psaní. Takže si teď kromě menších věcí pro Kateřinu přivydělávám za barem v literární kavárně, při tom dopisuju druhou knihu a rozpracovávám další náměty. Pustila jsem se do výzkumu několika témat, kterými se chci dlouhodobě zabývat.

Jste absolventkou Filozofické fakulty UP v oboru Česká filologie. Byla to z vaší dnešní perspektivy dobrá volba?
Asi ano, nebo respektive mě za ty roky, co jsem venku, nenapadlo „sakra, měla jsem radši studovat něco jinýho“. Přitom se nevěnuju profesně jenom věcem, ke kterým je potřeba bohemistické vzdělání, a ani bych nechtěla. Studium mi hodně dalo –
předměty, které mě skutečně zajímaly a kterými jsem se zabývala o to víc, že jsem se jim věnovala v rámci svých diplomových prací, mi daly hodně i pro moje psaní, uvažování o možnostech interpretace. A na studentská léta ráda vzpomínám, dobré zkušenosti převažují nad těmi zlými.

Co říkáte na sílící kritiku, která se v českém prostředí na humanitní obory snáší? Viz například výrok kardinála Duky: „Naší zkázou jsou humanitní obory, protože zcela ztratily racionální základ. Připomínají dnes to, co byl za minulého režimu marxismus-leninismus”, nebo návrh prezidenta Zemana humanitní obory zpoplatnit.

Nemám o té situaci přehled do takové míry, abych si troufala do toho příliš zabředávat a vyslovovat soudy, ale myslím si, že se nedají všechny humanitní obory shrnout do jedné škatule a oštítkovat jako zbytečnost nebo dokonce zkáza. Na druhou stranu v posledních letech vznikají trochu paskvilně splácané obory, o jejichž smyslu i kvalitě pochybuji. Možná to vzniká z chvályhodné snahy po větší interdisciplinárnosti, ale když občas slyším o některých oborech, říkám si, jaké tohle bude mít reálné uplatnění ve společnosti, jak se tohle může vyučovat jako samostatná disciplína. To je pořád ale jenom určitý zlomek v porovnání s humanitními obory, které jsou podstatné. Pak už je to podle mě jen otázka kvality výuky jednotlivých fakult, kateder, oborů. Neřekla bych, že klasické humanitní vědní obory ztratily zcela racionální základ, u historie, filologie, sociologie si takovou ztrátu ani nedovedu představit. A hlavně ono co je ve finále racionální? Vsadím se, že bych se s kardinálem i prezidentem zrovna v názoru na to rozcházela.

Jiný názorový tábor naopak tvrdí, že studium humanitních oborů vede žáky ke kritickému myšlení, flexibilitě a kreativitě. Vybavilo vás studium na FF UP takovou výzbrojí?

Ono je pro mě trochu těžké tohle posoudit, nedokážu úplně zpětně odhadnout, v čem jsem se při studiích zformovala sama nebo pomocí nějakých jiných vlivů, než byla škola, a v čem mi k tomu dopomohlo studium. Myslím, že to bylo předmět od předmětu vzhledem k jejich náplni různé, a taky samozřejmě vyučující od vyučujícího… V některých případech bych mohla říct, že ano. Asi hlavně v předmětech, kde jsem měla štěstí na vyučující, kteří byli shovívaví k tomu, že nejsem schopná se důkladně nabiflovat látku, ale podpořili mě v mé silnější stránce – analýze a interpretaci. V některých předmětech prostor pro kritické myšlení, flexibilitu a kreativitu nebyl vůbec. Ne všude je to vůbec možné (především v lingvistických předmětech), a někteří vyučující o to asi ani nestáli.

Olomoucké univerzitní prostředí je specifické vysokou koncentrací studentů, ve statisícovém městě jich v semestru pobývá až 25.000. Jak se vám v Olomouci žilo?

Olomouc je vážně moje srdcovka. Měla jsem možnost žít v ní asi šest let jako student, co na víkendy a zkouškové odjíždí, a pak první rok doktorátu jsem se do Olomouce přestěhovala zcela a našla si tam ke škole práci. A tehdy mě vlastně překvapilo, jak je centrum vylidněné úderem čtvrtečního odpoledne, a naplní se zase v pondělí. Možná je to ovlivněné tím, že jsem tam zažila ta studentská léta a domů jsem se mnohdy vracela nerada, ale to město na mě mělo vždycky blahodárný vliv, cítila jsem z něj přátelskou atmosféru, bylo mi v něm dobře se studenty i bez nich. Myslím, že se tam pořád něco děje, když se člověk zajímá a hledá, je tam spousta skvělých míst, kde se dá trávit čas. Jen po té pracovní stránce jsem v Olomouci neviděla pro sebe uplatnění. Vnímala jsem jako město, které mi může nabídnout mnohem víc, spíš Prahu.

Existuje něco, co byste své alma mater vytknula? Kde zpětně spatřujete rezervy, ať už s ohledem na studium samotné, komunikaci se studenty, organizaci apod.? Je něco, v čem Olomouc s Prahou nebo Brnem, dle vašeho názoru, nemůže soupeřit?

Nemám zkušenosti se studiem v Praze nebo Brně, takže nemůžu srovnávat. Pravda je, že se to asi všechno nedá házet jen na školu, podstatný je i přístup studenta a jeho samostudium. Přišlo mi, že někteří spolužáci trochu očekávali, že se jim všechno naservíruje, nadiktuje, oni se to nabiflují a o tom to celé je. Na druhou stranu přístup vyučujících byl opravdu různý, někteří měli dokonce ten dar, že mě díky nim bavil předmět, o který bych vzhledem k náplni valný zájem nejevila, jiní naopak předmět s velkým potenciálem trochu zmařili tím, že se nadiktovala látka, telefonní seznam autorů a děl, přečetl referát, nebyl zájem o různé interpretace, nebyl prostor zrovna na to kritické myšlení, chyběl jakýkoli přesah nebo širší kontext. Trochu takový středoškolský přístup. Pořád mi ale přijde, že to vyvážilo několik skvělých vyučujících, kteří na zkouškách nebazírovali na výčtech a přesných definicích, ale zajímalo je, jak o látce přemýšlím, a bylo to pro ně to klíčové. Já totiž vlastně nikdy nebyla tak úplně studijní typ, informace se mi vykuřují z hlavy, pokud je nedokážu plně pochopit nebo si je představit na praktických příkladech, zasazovat je do logických kontextů. Ale rozhodně můžu vyzdvihnout dvě věci. Po bakaláři jsem přešla na magisterské studium, které ten rok na bohemistice zrovna zavedlo moduly. Z pěti modulů, které fungovaly jako takové balíky čtyř předmětů zaměřených na konkrétní oblast (starší česká literatura, novější česká literatura, editorství a dva lingvistické moduly), jsem si ke zkoušce měla vybrat tři. Z nich se pak dělaly komisionální zkoušky, takové malé státnice, protože jste se neučili na jeden předmět, ale na čtyři naráz, a státnice samotné pak nespočívaly v tom, že se máte nabiflovat všechny okruhy a otázky všech předmětů, ale vybrali jste si téma, které vás zajímalo, a zpracovali ho jako projekt. Pak jste předstoupili před komisi se seznamem primární a sekundární literatury, řekli ve zkratce všechno, co o látce víte, a komise se vás pak ptala, na co chtěla. Mělo to z vás udělat vlastně odborníka na danou látku. Takový přístup mi přišel fantastický, zábavný a přesně jako něco, co rozvíjí samostatnost, flexibilitu, kritické myšlení. Druhou věcí je to, že lidi v Olomouci jsou prostě tak nějak hodnější než všude jinde, nevím, jestli tam dávají něco do vody nebo do vína, ale kdykoli jsem řešila něco se sekretářkou, tajemnicí, studijním oddělením, všichni se mi snažili vyjít vstříc a kolikrát udělali něco nad rámec vlastních povinností jen proto, že se chovali lidsky. Nevím, jestli mají takovou kliku i jinde.

Co byste vzkázala letošním maturantům, kteří se aktuálně rozhodují, čemu se věnovat v nadcházejících pěti, šesti letech?

Asi nic moc objevného. Aby si položili otázku, čemu se v životě opravdu chtějí věnovat a zda je k tomu potřeba vysokoškolské vzdělání. Aby si zároveň zjistili, jaké můžou mít v oboru uplatnění, kdyby jim nevyšlo to, o čem sní. Aby se neupínali k jedné univerzitě, absolvovali co nejvíc dnů otevřených dveří a ve finále si vybrali intuitivně to, co v nich zanechalo nejsilnější dojem. Protože intuice asi většinou funguje.

Radim Měsíc (archiv)

Radime, čemu se aktuálně profesně věnuješ?

Poslední rok a půl osciluji mezi grafickým designem a provozováním bistra. Každá z těch činností by vystačila na samostatný úvazek, takže se musím docela otáčet. V grafice právě dělám na LITRu, AFO, Divadelní Floře a na několika menších projektech i pro pár korporátů. Snažím se ale záměrně soustředit na spolupráci s kulturními institucemi, protože k nim mám už od studijních let blízko. Bistro máme s kolegou Petrem na Konviktu, kde jsme oba studovali, takže to byla opět přirozená volba, a zároveň se naši činnost snažíme spojit s kulturními organizacemi v Olomouci.

 

Jsi absolventem Filozofické fakulty UP v oboru Teorie a dějiny dramatických umění. Byla to z tvé dnešní perspektivy dobrá volba?

Jak se to vezme. Já mám za to, že žádný obor není (ať už technický nebo humanitní) automaticky zárukou dobrého uplatnění nebo co víc, duchovního rozvoje. Takže abych odpověděl na otázku, kdybych celým studiem či oborem jen „prolezl“ a spoléhal se na jeho curricula, tak by mi byl ve výsledku k ničemu, tedy za předpokladu, že bych nechtěl být filmovým teoretikem nebo pracovníkem v nějakém vědeckém ústavu.

Naštěstí náš obor kromě klasické výuky nabízel i další příležitosti – již zmíněné festivaly, na kterých se studenti podílejí, kvalitní studentské spolky a hlavně něco, co bych nazval jako „otevřenou platformu“, kde se člověk může bavit s pedagogy a zkoušet realizovat své projekty. Pokud student aktivně nehledá podobné příležitosti, tak mu nejspíš nepomůže sebelepší obor.

 

Co říkáš na sílící kritiku, která se v českém prostředí na humanitní obory snáší? Viz například výrok kardinála Duky „Naší zkázou jsou humanitní obory, protože zcela ztratily racionální základ. Připomínají dnes to, co byl za minulého režimu marxismus-leninismus”, nebo návrh prezidenta Zemana humanitní obory zpoplatnit.

Podobné výroky jsou samozřejmě nesmysl, ale bohužel pramení z faktu, že širší veřejnost neví, co si pod jednotlivými obory představit. I já jsem musel často někomu z rodiny vysvětlovat, „co že to vlastně studuju“ a „co ze mě jako pak bude“. V drtivé většině případů stačí jen zasvětit je o něco komplexněji do dané problematiky. Každopádně si myslím, že je fajn, že se o kvalitě humanitních oborů diskutuje. Je to ideální příležitost pro popularizaci a osvětu, pokud se toho univerzity správně chytnou.

 

Jiný názorový tábor naopak tvrdí, že studium humanitních oborů vede žáky ke kritickému myšlení, flexibilitě a kreativitě. Vybavilo tě studium na FF UP takovou výzbrojí? 

Řekl bych, že ano, ale nejsem bohužel ideální vzorek, jelikož mám za sebou poměrně divokou studijní dráhu. Základní školu jsem měl sportovní, střední technickou a vysokou humanitní, takže se dá říct, že jsem v tomto flexibilní. V rámci mojí sociální bubliny, která odpovídá profilu absolventů FF UP, má zmíněné vlastnosti myslím většina mých známých. Teď jen jen otázka, jestli humanitní obory danou skupinu lidí přitahují nebo ji produkují.

 

Olomoucké univerzitní prostředí je specifické vysokou koncentrací studentů, ve statisícovém městě jich v semestru pobývá až 25 000. Jak se ti v Olomouci žilo a žije?

Žilo a žije se mi tu skvěle. Olomouc má ve studentech a jejich mladé energii obří potenciál, který podle mě ještě pořád neumí využít na 100 %. Začínají se tu objevovat zajímavé iniciativy, podniky, instituce, spolky a události, za kterými z velké většiny stojí právě studenti. Ať už organizačně nebo coby výpomoc. Univerzita s tímto lidským kapitálem pracovat umí, ale město se má ještě v čem zlepšovat.

 

Co bys své alma mater vytknul? Kde zpětně spatřuješ rezervy, ať už s ohledem na studium samotné, komunikaci se studenty, organizaci apod.? Je něco, v čem Olomouc s Prahou nebo Brnem, dle tvého názoru, nemůže soupeřit?

Mám pocit, a to nejen z osobní zkušenosti, ale i z mého okolí, že je velký rozdíl mezi studentem a absolventem. Možná se to někomu nebude číst snadno, ale všechna ta pozitiva, která jsem zmínil výše, jdou ruku v ruce taky s jedním negativem. Univerzitě a jejím aktivitám (i těm mimostudijním) se pracovní nasazení a nápady studentů hodí a navíc jsou „skoro“ zdarma, což je v rámci nabití praxe a zkušeností naprosto v pořádku. Problém pak nastává v momentě, kdy se ze studenta stane absolvent a chce za profesionálně odvedenou práci a know how odpovídající odměnu. Tady bohužel dojde k velkému vystřízlivění v kontextu možností státní a soukromé sféry a v rámci širšího pohledu pak i mezi Olomoucí a většími městy. Myslím, že by UP měla jít více naproti aktivním lidem, kteří se snaží za Olomouc a univerzitu kopat, a diskutovat s absolventy na jiné úrovni, než jsou absolventská setkání a upomínkové předměty.

 

Co bys vzkázal letošním maturantům, kteří se aktuálně rozhodují, čemu se věnovat v nadcházejících pěti šesti letech?

Koukejte makat!

Filozofická fakulta
Univerzita Palackého v Olomouci
Křížkovského 511/10
771 48 Olomouc
www.ff.upol.cz